Chýba Vám železo?

Funkcia a dôležitosť železa pre organizmus človeka

Železo je jedným z najdôležitejších prvkov v ľudskom organizme. Na svoju správnu funkciu ho potrebujú všetky orgány ľudského tela. Je nenahraditeľnou súčasťou červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík k bunkám prostredníctvom krvného farbiva – hemoglobínu. Zároveň je aj súčasťou bielkoviny myoglobínu, ktorá udržuje zásoby kyslíku vo svaloch. Dôležitú úlohu má železo aj v celom rade enzýmov („pomocníkov“ v metabolických procesoch) a v neposlednom rade aj v správnom fungovaní imunitného systému.

Celkové množstvo železa v tele dospelého človeka sa pohybuje v rozmedzí 4 – 4,5 gramu.  Jeho nedostatkom podľa dostupných zdrojov trpí až  30 % populácie.

 

 

 

Potreba železa je veľmi rozmanitá

Odporúčaný denný príjem železa sa líši nielen podľa pohlavia, ale i podľa veku  a konkrétnej situácie. Zatiaľ čo ženy vo veku 20 – 50 rokov potrebujú cca 18 mg železa denne, dospelým mužom stačí denne prijať 10 mg železa. Úplne iná situácia je však napr. v tehotenstve a počas dojčenia, kedy sa denná potreba zvýši na 20 až 40 mg železa.

Príčiny nedostatku železa sú dobre známe

Medzi hlavné príčiny nedostatku železa u mužov a žien patrí nedostatočný príjem v potrave (často napr. u vegetariánov), zvýšené straty (z rôznych príčin) a znížené vstrebávanie (pri niektorých ochoreniach, ale často aj kombináciou nevhodných potravín).

 Hlavným dôvodom, prečo sa nedostatok železa vyskytuje predovšetkým u žien, je nielen vyššia denná potreba, ale najmä pravidelné mesačné straty pôsobené menštruačným krvácaním. K nedostatku železa u žien dochádza veľmi často aj v priebehu tehotenstva a dojčenia, keďže počas tohto obdobia je významne zvýšená jeho denná potreba.

 Nedostatok železa je často podceňovaný

Nedostatok železa človek často dlhý čas nepociťuje a prejavy, ktoré na nedostatok železa poukazujú, sú pripisované iným príčinám. Pocit únavy a vyčerpania – ľudia ich zvyčajne zdôvodňujú veľkým množstvom práce  a povinností alebo nekvalitným spánkom.  Nižšia psychická odolnosť alebo bolesti hlavy– tie sú často dávané do súvislosti so stresom, preťažením v práci a v rodine.. Bledá pokožka – často vysvetľovaná nedostatočným pobytom na slnku a čerstvom vzduchu a tiež ponocovaním.  Toto všetko si nemusí človek tak jednoducho všimnúť.

Riešenie nedostatku železa je veľmi jednoduché

Spočíva v pravidelnej konzumácii potravín obsahujúcich dostatočné množstvo železa. Medzi ne patria živočíšne produkty – pečeň, červené mäso (najmä hovädzie a zverina), ale aj strukoviny – napr. šošovica, sója a cícer, ďalej mak, kokos, mandle, orechy.

Zároveň je vhodné so železom prijímať vitamín C, keďže železo sa v tráviacom trakte bez neho vstrebáva oveľa horšie. Preto je vhodné pri snahe zvýšiť svoj príjem železa doplniť stravovanie aj o potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, ako sú napr. mandarínky, kiwi, ostružiny, jahody, ríbezle či vodný melón.

Ak si nie ste istý, aká strava obsahuje dostatočné množstvo železa, je dobré tento dôležitý prvok užívať práve vo forme výživových doplnkov, ideálne už v kombinácii s vitamínom C, aby bolo jeho vstrebávanie dostatočne kvalitne podporené.

Počas snahy o doplnenie železa pri jeho dokázanom nedostatku je navyše dobré vyhnúť sa mliečnym výrobkom, resp. v prípade, že užívate bežné železo, užívajte ho s dostatočne veľkým časovým odstupom od konzumácie mlieka a výrobkov z neho. Vápnik, ktorý je v nich obsiahnutý, zabraňuje vstrebávaniu železa.

MUDr. Hana Krutá

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________

 

Pri niektorých výživových doplnkoch (napríklad prípravky Sideral®) však nie je nutné dodržovať takto prísny režim užívania – sú totiž upravené inovatívnym spôsobom, ktorý umožňuje vstrebávanie železa nezávisle od príjmu potravy.

Na trhu sú k dispozícii výrobky, ktoré obsahujú okrem železa i ďalšie vitamíny a minerály.  Správnu tvorbu červených krvných buniek podporuje vitamín B12, k normálnej činnosti nervovej sústavy pomáhajú vitamíny B12, B6 a C a tieto tri vitamíny napomáhajú aj správnej látkovej výmene pri tvorbe energie.

Sideral® Folic 30 mg a Sideral® Forte Int. obsahujú železo ochránené hmotou z esterov sacharózy a ďalších zložiek, ktorá bola pripravená patentovanou technológiou Sucrosomial®. Vďaka tomuto obalu prechádza železo žalúdkom nezmenené, nezaťažuje ho a je priamo vstrebávané v čreve.

 

 

 

 

 

 

 

Výživový doplnok

 

Sideral® Folic 30 mg je výživový doplnok so železom Sucrosomial® a vitamínmi užitočnými pri ich nedostatku v potrave alebo zvýšenej potrebe.
Odporúčané dávkovanie: 1 vrecko denne, obsah nechajte rozpustiť v ústach.

Sideral® Forte Int. je výživový doplnok so železom Sucrosomial® a vitamínom C vhodný pri ich nedostatku v potrave alebo zvýšenej potrebe.                    
Odporúčané dávkovanie: 1 kapsula denne kedykoľvek v priebehu dňa.

 

 

 

 

 

Výživový doplnok